menu search
brightness_auto
more_vert
Merhaba,

Mütaahhitin uygunsuz işleri nedeniyle 2009 yılında davalık olduğum dairem, 08/11/2010 tarihinde kesinleşmiş mahkeme kararıyla adıma tescil edildi. Tapu Müdürlüğünden tapumu ise üzerinde müteahhite ait 120 adet haczi de kabul etmem şartıyla ancak 2022 yılında alabildim. Tapu Müdürlüğü, tescil tarihinden sonraki hacizlerin kaldırılması için İcra dairelerine (4 icra dairesi) dilekçe yazarak o hacizleri kaldırabileceğimi söyledi.

Ben de söz konusu hacizlerin İİK 106-110 md. gereği kaldırılması için ilgili İcra Müdürlüklerine dilekçelerimi yazdım. Aşağıdaki soruların cevabı için zaman ayırırsanız mutlu olurum:

1- Hiçbir şekilde borçlu-alacaklı ilişkisi içerisinde olmadığım ve müteahhite ait tescil tarihi öncesi borçları gerçekten de benim mi ödemem gerekir?

2- Kesinleşmiş mahkeme kararı tarihi (08/11/2010) ve tapunun çıkarıldığı tarih (11/02/2022) göz önüne alınarak icra dairelerince bu tarihler arasındaki icraların yazdığım dilekçelerle kaldırılması gerektiği söylenebilir mi?

3- Yoksa bu süre; müteahhitin borç ilişkisinden bana intikal ettirilen adıma işlenmiş tapu kaydında yazılı farklı tarihlerdeki (2008-2020) tüm şerhleri mi kapsar?

4- İcraların kaldırılmasına yönelik dilekçenin gereğinin yerine getirilmesi için belli bir süre var mıdır?

5- Hacizlerin kaldırılması için farklı bir tavsiyeniz olabilir mi?

İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar...
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme

1 cevap

more_vert
106-110 a göre deneyin. Süresi geçmemiş olanlar için ise doğrudan istihkak davası açın bence
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
...